GEOPARK ŽELEZNÉ HORY

ČESKY | ENGLISH

Geopark má svoje vlastní PIVO!

geoparkové pivo SMOKED IRON

Geopark se rozhodl rozjet výrobu vlastního piva. Jedná se o pivo přímo z nitra Železých hor! Slavnostní start proběhl v sídle geoparku 9.9.2017 v 9:09 o dnu otevřených dveří, kdy byl naražen první sud :)

Pivo má název SMOKED IRON a je to IPA – India Pale Ale – svrchně kvašené pivo vyráběné z ječného sladu, pivo typicky vyšší stupňovitosti v polotmavém vydání, slad je tzv. nakouřený. Náš IRON je 13°.

Více informací o pivu a konaných akcích naleznete na facebooku piva IRON
Upoutávka na den otevřených dveří v Chrudimském deníku a Chrudimských novinách.

 

Památky a Příroda 2017 – PROGRAM

Památky a příroda - program

Přinášíme Vám letošní program aktivit, které se uskuteční v Chrudimi a jejím okolí od dubna do září v rámci akce
Chrudim 2017 – Památky a Příroda. Pojďte s námi objevovat kouzlo jedinečných kulturních a přírodních památek v Chrudimi a okolí!

Více informací naleznete v přiloženém letáku nebo na webových stránkách www.pamatkyapriroda.cz.

Podrobnější informace o plánovaných událostech budou přibývat také na facebooku geoparku.

 
 
 

Výzva pro amatérské fotografy!

Hledáme amatérské fotografy
Fotíte rádi přírodu? Fotíte rádi památky? Výborně, pokud jste ochotni obojí skloubit a nafotit pár tematických momentek z geoparku Železné hory, jste náš člověk! ;) V rámci akce Památky a příroda 2017 mohou Vaše výtvory viset na různých místech Chrudimi. Více o podmínkách přihlášení do fotovýzvy a o akci Chrudim 2017 – Památky a příroda naleznete v přiloženém letáku.
 

Křest známky CHKO Železné hory

Pozvánka
21.října se v sídle geoparku uskutečnil slavnostní křest poštovní známky CHKO Železné hory. Celou fotogalerii z této akce naleznete zde. Známku pokřtili samotní její tvůrci, malíř Adolf Absolon a rytec Martin Srb, zástupce CHKO Železné hory, zástupkyně ministerstva práce a obchodu a zástupce filatelistické obce a samozřejmě ředitel našeho geoparku pan Smutek. Po křtu následovala vernisáž výstavy „Jak vzniká poštovní známka“ a přednáška na stejné téma. Ke známce vyšla i obálka prvého dne (FDC), kterou si bylo možné nechat podepsat.
 

2.ročník Brložského trilobita

Pozvánka
Geopark Železné hory a obec Brloh Vás srdečně zvou na v pořadí již 2. ročník Brložského trilobita, který se bude konat 3.9.2016 od 13 hodin
v lomu v Brlohu. Těšit se můžete na zábavu ve formě odlévání zkamenělin, naučnou stezku, povídání geologa Daniela Smutka a mnoho dalšího. Hrát bude kapela Grál a vystoupí i šermíři. Občerstvení je zajištěno. Pozvánka na akci.
 
 
 
 

Železné hory budou mít svoji poštovní známku!

Emisní plán českých poštovních známek 2016Konečně…, poprvé…, stal se malý zázrak! Proč tyto emoce? Protože vychází poprvé v historii poštovní známka s nosným tématem Železné hory. A aby toho nebylo málo, z přiloženého Emisního plánu českých poštovních známek 2016 je vidět, že spolupráce CHKO Železné hory, na jejichž počest známka vychází, s Geoparkem Železné hory nese své plody. Na razítku a na přítisku pro obálku FDC (pro laiky Obálka Prvého Dne) jsou motivy zkameněliny a nádherných minerálů od Železných hor.

A ještě „trochu třešničky na šlehačku k tomuto dortu“, dne 21.10.2016 bude od 16 hodin otevřena výstava na téma „Jak vzniká poštovní známka“, která je spojena i s jejím křtem. Podrobnosti k této akci budou následovat.
 

PaleoART – Mamuti se řítí na Chrudim

Národní geopark Železné hory si pro Vás ve spolupráci s městem Chrudim, Regionálním muzeem v Chrudimi, Chrudimskou Besedou, za pomoci Národního muzea Praha a dalších institucí, připravil několik akcí se souhrnným názvem „PaleoART – Mamuti se řítí na Chrudim“.

Jak už sám název napovídá, půjde o aktivity nějakým způsobem související s pravěkým životem, který se Vám budeme snažit co nejvíce přiblížit. Program je připraven pro všechny věkové skupiny.
Od května do srpna tak budete moci v Chrudimi navštívit například výstavu „PaleoART Chrudim 2016 aneb Mamuti se řítí na Chrudim“ v Regionálním muzeu, připravenou ve spolupráci s malíři navazujícími na dílo Zdeňka Buriana; pravěký jarmark na Resslově náměstí s doprovodným programem i hernou pro děti, soutěžní rýžování v chrudimském náhonu pro děti i dospělé, koncert člena legendárních „Brontosaurů“ či promítání filmu Karla Zemana Cesta do pravěku.

Následovat budou další akce se závanem pravěku jako Dětský den na Podhůře, Promítání tematicky laděného filmu na Podhůře, Průvod s dinosaurem v rámci Loutkářské Chrudimi či „Drsná noc na Báře“ se stezkou odvahy. Pro aktuální informace sledujte facebookový kanál https://www.facebook.com/mamutichrudim.
 

Otevření BRÁNY DO PRAVĚKU v Pasíčkách

Dne 7.5.2016 se otevře první brána do Národního geoparku Železné hory z východní strany pod názvem Brána do pravěku Pasíčka. Jedná se o unikátní interaktivní návštěvnické centrum, které se nachází v sousedství Záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Pasíčkách nedaleko Proseče u Skutče. Přijďte zažít velké paleontologické dobrodružství!


 

Příměstský tábor – LOVEC DINOSAURŮ

Na webových stránkách Mamaklubu byl zveřejněn seznam příměstských táborů, které se uskuteční v roce 2016. Přihlaste své ratolesti na tábor s názvem „Lovec dinosaurů“, kdy se bude pátrat po prehistorických obyvatelích zeměkoule – dinosaurech – na území Geoparku Železné hory! Více informací o přihlášení se dozvíte v přiložené přihlášce nebo na webu Mamaklubu. Přihlášky posílejte do Mamaklubu.

 

Soutěž v rýžování drahých kamenů – květen 2016


Po úspěšném 1.ročníku chrudimského rýžování zlata a drahých kamenů v květnu 2015 si Vás Národní geopark Železné hory dovoluje pozvat i na druhý ročník, který bude oproti prvnímu spojen se soutěží. Jakou, na to si počkejte do května příštího roku! Určitě se přijďte podívat, bude to stát za to!

2016

ARCHIV NOVINEK