Geopark Železné hory

Zveme Vás do Národního Geoparku Železné hory, který vymezuje rozlohou ne příliš rozsáhlé, avšak geologicky velmi zajímavé území. Během návštěvy geoparku můžete během dvou až tří dnů poznat historii starou téměř 700 milionů let. Nachází se zde více než 100 druhů hornin s řadou ojedinělých a vzácných minerálů a sedimenty se širokým spektrem zkamenělin. Vydejte se na výpravu do historie planety Země - Starohor (2,5 miliardy let – 542 milionů let), Prvohor (542 – 251 milionů let), Plutonitů (480 –280 milionů let), Druhohor (251 – 65 milionů let) a do bádání v oboru hydrogeologie.
Geopark Železné hory
Geopark Železné hory
💧Prameny💧
Uctívání vody a pramenů má pradávnou tradici a souvisí s ženským kultem Matky země. Vždyť v pramenech mají počátek říčky, řeky i veletoky.

Místy byly prameny užívány k pití i koupelím. Přisuzovaly se jim léčivé účinky a příznivý vliv na oči, dýchací choroby, potenci či pohybový aparát. S prameny jsou spojována mnohá poutní místa, ke kterým přicházely davy lidí ze širokého okolí. Příkladem může být pramen v Anenském údolí u Skutče, prameny Nadymač či Kapalice u Nových Hradů.

V Chrudimi patří k významným místům pramen Červená studánka s blízkou kaplí zasvěcené Čtrnácti svatým pomocníkům. Nejvydatnější prameny v okolí Chrudimi byly u Podlažic, které poskytly pitnou vodu pro Chrast, Chrudim a Pardubice. Tím úplně nejdůležitějším pramenem v našem geoparku je pramen řeky Chrudimky, která protéká celým územím geoparku a jeho krajinu významně utvářela.
#dobravoda #💧
Geopark Železné hory
Geopark Železné hory
🪦Pozor pozor. Pro velký úspěch přidáváme další termín naší exkurze po chrudimském hřbitově. Přijďte v pátek a zjistěte. kdo v čem spočívá. 🪦
Geopark Železné hory
Geopark Železné hory
Hradišťský vodopád. Železné hory.
Geopark Železné hory
Geopark Železné hory
Geopark Železné hory
Dokažete si představit 3 800 000 000 let? Právě takhle starý kámen jsme získali do sbírek. Jedná se totiž o jeden z nejstarších kamenů na planetě a nejstarší sediment na Zemi, který je plný železa a prachu. Byl nalezen v Grónsku a zajímavé je, že byl sebrán na povrchu. Dokonce obsahuje i prvé formy života.
Od úterý bude k prohlédnutí v naší výstavní síni ve Vodních zdrojích. Tak dorazte. 🙂
Geopark Železné hory
Geopark Železné hory
Superfotky vážek. Přijďte v úterý 7.3. v 18:30 k nám do Vodních zdrojů na vernisáž s přednáškou. Tentokrát máme fantastické makrofotografie vážek od Hany Balašové. To jste ještě neviděli. 📷
Geopark Železné hory
Geopark Železné hory
Soutěž pro všechny školy v našem geoparku. Vyhlašujeme výtvarnou soutěž "Železnohorský trilobit", ve které je úkolem namalovat nebo vymodelovat pravěkého trilobita. Máte-li zájem se do soutěže zapojit, stačí nám napsat o více info na zenka@vz.cz.