Žulová stezka Horkami

Geopark – Žulová stezka Horkami

Žulová stezka Horkami nabízí relaxaci, zábavu i poznání. Vydejte se po stopách kamenické historie dobývání a zpracování žuly. Stezka dlouhá 4,5 kilometru vás zavede do dlouhá léta kamenicky činné oblasti s nespočtem historických lomů a dalších pozůstatků po dobývání, transportu a úpravě kamene. Naučný okruh vám zábavnou i naučnou formou představí, co že je to vlastně za kámen, jak se dá štípat, rozbíjet, řezat a leštit. Ale třeba i transportovat. Na své si přijdou milovníci staré techniky, na kterou si zde mohou sáhnout. Návštěvníci si pomocí chytrých telefonů spustí videa v aplikaci s rozšířenými realitami, které návštěvníka vtáhnou do dob, kdy celá oblast Horek aktivně žila kamenictvím.

1. zastavení:
Skalní výchozy

Že není žula jako žula se můžete přesvědčit hned na prvním zastavení. Kamenné posezení vám názorně ukáže pestrost této horniny a pneumatická vrtačka vás vyzve k jejímu vyzkoušení. Pod videem pak najdete sérii historických fotografií z celého skutečska, které vám snad dotvoří celkovou představu o této kamenické oblasti.

2. zastavení:
Muniční sklad

Zábava, hra a vzdělání mohou jít ruku v ruce, jako třeba na tomto zastavení. Prolezte kamennou prolézačkou, poznejte jednotlivé kamenické profese při hraní pexesa nebo si v telefonu postavte starý muniční sklad. A kdo má rád bludiště, ten si také přijde na své.

 

3. zastavení:
Nakládací rampy

V těchto místech byly rampy a obslužné komunikace lomu Vamberák. Kámen z místních lomů se nepoužíval jen do silnic a chodníků, ale zpracovával se i formou řezání a leštění na ušlechtilé desky, obklady či náhrobní kameny. Jak se to dnes dělá, uvidíte na dostupném videu.

 

4. zastavení:
Macháčkův lom

Zde, u Macháčkova lomu, v minulosti stávaly beranové štípačky, tedy nástroje na výrobu kamenných kostek. A dnes už tady opět jedna stojí. A jak se kostky dělají dnes, uvidíte na dostupném videu.

 

5. zastavení:
Andrusivův lom

Většina lomů v Horkách je zatopena a není tak možné spatřit hluboké jámy, které zde vytěžil člověk. Pomocí rozšířené reality se můžete alespoň podívat na kraj Andrusivova lomu a díky tomu si můžete představit, jak to v okolí lomů vypadalo před sto lety.

6. zastavení:
Polní drážka

Doprava kamene z lomu je asi ta nejdražší a nejnáročnější věc. Proto byly i v minulosti lomy napojeny na polní drážky. Pozůstatky té místní jsou na tomto zastavení stále patrné a pro názornost je její část i dostavěna.

7. zastavení:
Novákovo jezírko

Lom s názvem Novákovo jezírko se nachází jen pár desítek metrů od činného lomu Litická. Při troše štěstí lze z lomu zaslechnout zvuk clonového odstřelu. V menších lomech se však kámen láme černým prachem. Na vlastní oči můžete tento postup spatřit na dostupném videu.

8. zastavení:
Kozí hrádek

Těžba přetvářela a stále přetváří okolí Skutče. Nejvýraznějším objektem je lom Litická, který začínal coby malý stěnový lom a dnes je to velká a hluboká jáma. Jak vypadal spolu s okolím před sto lety, je možné spatřit na rozšířené realitě.